• יום רביעי , 12 אוגוסט 2020
וירוס הקורונה משפיע על חתולי הרחוב

וירוס הקורונה משפיע על חתולי הרחוב

למי שזוכר כשמשבר וירוס הקורונה התחיל הגיעו דיווחים על גל נטישות רציני של כלבים וחתולים לא מתוך רצון לעשות השוואות אך מצבם של הכלבים השתפר פלאים לאחר שהפכו ל"כוכבים" של תקופת המשבר בכך שנתנו לאנשים את הזכות לצאת לרחוב ולממש את ה"חופש" הקטן של טיול עם הכלב בחוץ בזמן ההסגר וההגבלות מה ששינה את הקערה על פיה והביא לכמות גדולה של אימוצים! ושינוי חיובי בחשיבות של הכלבים. אצל החתולים ברחוב ואלה שנוספו בעקבות הנטישות הסיפור שונה ומאוד בעייתי! בדרך כלל בשגרה הם לא זוכים לתדמית חיובית אצל רוב הציבור אז עכשיו על אחת כמה וכמה שקיים פחד בציבור ואנשים בחרדה קיומית. אין לנו נתונים רשמיים אבל מתוך ניסיון של שנים וההסתכלות של הדברים מצב חתולי הרחוב כבערך חודש וחצי בתוך משבר הקורונה הוא בכי רע וככל הנראה אף יחמיר עוד יותר אם לא התבצעו פעולות ומעשים בשטח וכן פעילות מידע והסברה און ליין ברשתות החברתיות השונות .

להלן נסקור נקודות התייחסות ודברים שמתרחשים בתקופת הנוכחית של המשבר :

  • בעקבות הסגר וההגבלות יש צמצום מסיבי של נקודות האכלה ואספקות של מזון במקומות עבודה כמו: ענף המסעדנות, המלונאות, מפעלים,מוסדות חינוך וכו' ידוע כי במקומות אלה נזרקים כמויות מסוימות של אוכל לנקודות אשפה המסייעות לחתולי הרחוב לשרוד בהשגת מזון . בעיה נוספת קיים קושי למאכילים להגיע לנקודות מרוחקות פיזית וגם מתוך פחד וחשש רב מפני קנסות ועימותים .
  • אחת האוכלוסיות הגדולות שכן דואגים לחתולי הרחוב הם אנשים זקנים ומבוגרים אשר עליהם נאסרה כל יציאה מהבית מהיותם בקבוצת הסיכון המרכזית. נוסף על כך אין לאנשים מבוגרים מספיק ידע ודרכים נגישות איך לשתף ברשתות החברתיות את המצב החדש שבו אין מי שיחליף אותם בנקודות ההאכלה שלהם.
  • בזמן שהיינו סוגרים בבית ידוע לנו על כך שהיה ניצול המצב לשימוש מוגבר בריסוסים וחומרי חיטוי מאוד רעילים! על מנת למגר את הוירוס ללא כל הבחנה בהשלכות הנזק הסביבתי! ראינו לא מעט מקרים על דיווחים שחתולים מתים באורך מסתורי ללא כל סימני דריסה מה שבהחלט יכול להעיד על קשר בין הדברים נוסף על כך עם החזרה למוסדות החינוך והפארקים אנחנו נראה עוד פעילות מסיבית של ריסוסים חומרי חיטוי מאוד רעילים ומסוכנים ללא הבחנת פגיעה בסביבת בעלי החיים כמו חתולי הרחוב ועוד אחרים הנמצאים באזורים הללו בייחוד כאשר בני האדם לא נמצאים באזורים האלה .
  • בעקבות הפאניקה והמצב שנוצר ראינו רכישות של מזון לחתולים ע"י גורמים שונים כגון: עמותות/עיריות/גופים פרטיים בכמויות מסחריות ללא הבחנה מה שיביא למחסורים שונים בסוגי המזון . רוב המזון לחתולי הרחוב שקיים בארץ מתבסס על יבוא מחו"ל מה שיכול לגרום לשינויים בסוגי המזונות הזמינים בשוק ויותר התבססות על היצע דל של מזונות מקומיים שחלק קצת פחות טובים ברמתם.
  • עקב המשבר וההשלכות הכלכליות הקשות של הסגר בהחלט מאוד יתכן שנראה בעתיד קושי מצד המאכילים לעמוד בהוצאות ההאכלה .

אז מה עושים ואיך עוזרים לחתולי הרחוב השקופים לשרוד את התקופה הנוכחית ?

כפי שהוזכר בצעד של פניו נראה מאוד מעודד וחיובי נעשו רכישות גדולות של מזון לחתולים ע"י גורמי עירייה של ערים שונות מה שהביא למחסור בחלק מסוגי המזון הקיימים. בהקשר הרכישות המסיביות צריך לחקור ולבדוק מה באמת נעשה עם היוזמות השונות האלה? , ראינו בימים הראשונים קצת סלפי עם השקים וכמה עובדי עירייה ליד איזה תחנה האכלה.. האם באמת קיים ויש סדר וארגון בנושא החלוקה וההאכלה? או שזה רק מתוך פאניקה וגימיק תקשורתי של יח"צ חיובי בהתנהלות בזמן משבר וסגר? כדי לדעת במה מדובר צריך לקבל דיווחים שלכם מהשטח ולדעת מה באמת קורה!?
נוסף על כך להפעיל לחץ על עיריות נוספות לסייע למאכילים ברכישות מזון לחתולים או לתת סבסוד מסוים אפילו בדמות הטבה מיוחדת למאכילים! . הרעיון הזה נשמע מורכב ואולי קשה אבל ראינו בעבר יוזמות של ארגון פשוט עכשיו צריך לארגן את זה בצורה אחרת עם דגש על מיקוד של ערים, יישובים, מועצות – הגיע הזמן לשנות סדר עדיפויות לחתולים שנמצא בסביבה והם חלק מהקהילה העירונית/כפרית וגם לתמוך באלה שמשקיעים כדי לעזור להם.
פנייה לחנויות מזון וספקי מזון ויבואני מזון לחתולים, בואו לקראת המאכילים והורידו קצת את המחירים! כל הורדה מחיר חשובה למאכילים .
פנייה לציבור הרחב שרובו אטום לעניין , הגיע הזמן בשנת 2020 להיות מודעים לחתולי הרחוב ולגלות מעט חמלה! זה שתעשו "קישטה" עם הרגל לחתול שאתם רואים לא יעלים אותו! במידה וראיתם קבוצה של חתולים שנשארה ללא מאכיל והחתולים לא נראים טוב לשים קצת אוכל באזור! זה פעולה מאוד פשוטה שיכולה לעזור להם לשרוד גם ככה חייהם של חתולי הרחוב קשים ואכזריים . אפשר גם לעזור בתמיכה וסיוע למאכילי החתולים בייחוד האוכלוסייה המבוגרת תשמח לכל סיוע אפילו תרומה קטנה תעזור למאכיל לקנות עוד קצת אוכל ולסייע לחתולים לשרוד עוד יום ברחוב . ואם בכל זאת בחרת להישאר אטומים אז לפחות תשלטו על הפה שלכם ותסגרו אותו לפחות בתקופה הזו ,תעצרו את תדריכי ההאכלה שלכם ותחסכו מאיתנו את הכוונות והאיומים שלכם! החוק ברור וחד משמעי מותר להאכיל חתולים וגם חובה מוסרית לסייע לחתולים בהשגת מזון ולא לשלוח אותם לפחים שברובם סוגרים או מוטמנים באדמה ומהווים מלכודות מוות לחתולים .
למאכילים עצמם עצה מעשית וחשובה בתקופה הזו יותר להקפיד על כמויות האכלה יותר מדודות לשים לב למתרחש בתחנות ההאכלה שלכם ולהעריך את הכמויות הנדרשות בצורה יותר מדויקות. לצערנו אנחנו רואים לא אחת מתוך רצון טוב מפזרים כמויות ענקיות של אוכל שפשוט נשארות על הרצפה וחבל ! אנחנו נכנסים כעת לתקופה של ימים חמים, אוכל שנשאר ונחשף לשמש ישירה מתקלקל די מהר, אפשר בהחלט להוריד בכמויות ולהתחיל גם לדאוג יותר למקורות מים זמינים ככל שהחום בחוץ יעלה ..
בסופו של יום ניתן ללמוד ועוד נלמד ממשבר הקורונה דברים רבים אבל לא נכנס לזה הפעם רק נציין מסר אחד שמאוד מומלץ להפנימו זה: הכוח שלנו טמון בערבות הדדית קהילתית (שמסתבר שהיא אף יותר רחבה) – הכל בסביבה שלנו משפיע עלינו גם אם נתכחש לכך זאת האמת! הסביבה שלכם זה האויר שאתם נושמים ,הריחות שאתם סופגים, המראות שאתם רואים דרך הצומח והחי שיש סביבכם זו הקהילה שלכם, שבניהם נכללים גם חתולי הרחוב – קהילה בריאה מסביבכם שווה לבריאות שלכם.
נשמח מאוד אם תכתבו לנו כאן בתגובות או בעמוד הפייסבוק שלנו על מה שמתחרש באזור שלכם בעקבות משבר הקרונה מבחינת חתולי הרחוב והעיריות/ עמותות והאם יש לכם מחסור במזון שקניתם עד כה? וכו' .. והכי חשוב אם אתם מזדהים אם משהו שנכתב אתם מוזמנים לשתף את הדברים להגברת המודעות ונקווה שמשבר הקורונה הסתיים בצורה טובה ומעודדת למרות הקשיים הרבים שנוצרו .
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מקבץ קטן מנקודות ההתייחסות שציינו :

פוסטים קשורים

שלח התגובה שלך