המדריך לטיפול בגורים יונקים

המדריך לטיפול בגורים יונקים  שנכתב ע"י  מירי שבת  ( קשת חילוץ והצלה בע"ח ) .

 רגע לפני  ! 

רגע לפני שאוספים גורים יונקים. צריך לוודא טוב מאד שהאמא איננה נוכחת במקום ומתצפתת. או שלא הלכה לחפש אחר מזון. לכן, חשוב מאד לא לקחת מייד את הגורים אלא להמתין (לפי גיל הגורים) בין 1-3 שעות ולוודא שלא חוזרת  . במקביל להשגיח ולהשאר בקשר עין כדי שלא יטרפו ע"י עורבים, כלבים או חתולים אחרים ושילדים לא יאספו אותם. אינדיקציה לגורים שנינטשו זה בכי ללא הפסקה, מיקום לא הגיוני (כמו בתוך פח אשפה, על מדרכה חשופים , מנוע של רכב, וכיו"ב) חשוב בשלב הראשון לא לגעת בגורים אלא רק להסתכל ולהשגיח .

טיפול ראשוני בגורים יתומים :  1.חימום  2. האכלה  3. צרכים  4. טיפול נגד פרעושים ותולעים .

1.חימום

גורים עד גיל חודש אינם מסוגלים לווסת לבדם את טמפרטורת הגוף לכן חשוב מאד לחמם אותם.

החימום יכול להיות עם בקבוקי חימום ( כמו של תינוקות, ניתן לרכישה בכל בית מרקחת),כריות חימום,מנורת חימום אדומה. חשוב מאד שהחימום לא יהיה ישיר ותהיה לגורים אופציה לזוז במידה וחם להם מידי.

את הבקבוקים והכריות יש לכסות בבד או מגבת שלא יהיו במגע ישיר עם הגורים כדי לא לגרום לכוויות  ,שמיכה לבד לא מחממת ! .

 גורים עם טמפרטורת גוף נמוכה לא יאכלו! .

2. האכלה

את הגורים יש להאכיל בתחליף חלב שמיועד לגורי חתולים. (רויאל קנין וגימפט מומלצות מאד, ישנן מטרנות נוספות בשוק) על גבי האריזות יופיעו הוראות הכנה ומינון לפי גיל הגורים, ופרקי הזמן בין האכלה להאכלה .

בשבוע הראשון יש להאכיל את הגורים כל שעתיים.  ככל שגדלים , גדלים פרקי הזמן בין האכלות.

לפי רויאל קנין: גור בגיל שבוע צריך לאכול 7 פעמים ביום 2-4 מ"ל בכל ארוחה  גור בגיל שבועיים צריך לאכול 6 פעמים ביום 5-10 מ"ל בכל ארוחה.  גור בגיל 3-4 שבועות צריך לאכול 5 פעמים ביום 10-15 מ"ל בכל ארוחה .  בגיל 4 שבועות ניתן להתחיל להאכיל במזון גורים, ניתן להתחיל בשילוב של מזון רך(שימורים) בשילוב עם מזון יבש שהוא מורטב .

אופציות נוספות להאכלה בזמן חירום (לילה/סופ"ש שלא ניתן לרכוש מטרנה ) . ניתן להשתמש במתכון ביתי (לא באופן קבוע אלא רק לזמן החירום). או במטרנה של תינוקות שלב 1, עדיפות לצמחית ללא לקטוז. כאשר יחס האבקה כפול ממה שנותנים לתינוקות אנושיים (כלומר 2 כפיות אבקה על 30 מ"ל מים)  .  כמו כן מומלץ לתת את המטרנה עם בקבוק שמיועד לגורי חתולים (ראו תמונה של בקבוק עם פטמה נכונה שדומה לפטמת האם גם בגמישותה)

ניתן לתת גם במזרק אך חשוב מאד לטפטף מעט כל פעם בכדי למנוע חנק.

ראו תמונה- שילוב של גומי מסט של אינפוזיה ומזרק גם כאן יש צורך בזהירות במתן החלב כדי להמנע מחנק

חשוב מאוד!!!!   את הגורים יש להניק באותה תנוחה שהם יונקים מהאם!

בשום פנים ואופן לא להניח אותם על גבם (כפי שעושים עם תינוקות אנושיים) זה גורם להם לבליעת המטרנה לריאות ולמוות  .

3. צרכים

גורים אינם יודעים לתת צרכים לבדם עד גיל 3 שבועות. לכן חשוב מאד לעזור להם וזאת על ידי גירוי פי הטבעת בעזרת פג גזה רטוב, צמר גפן רטוב או מגבון לח לפעמים בורח להם צרכים על המצעים שישנים חשוב מאד לדאוג להחליף את המצעים ושלא ישנו בתוך צרכיהם בכדי למנוע זיהומים ומחלות .

4. טיפול נגד פרעושים ותולעים

כבר מגיל יום ניתן לשים חומר נגד פרעושים אך ורק [highlight] תרסיס של חברת פרונטליין [/highlight] !!!!

אין לרסס ישירות על הגוף,  אלא על פד גזה ממש מעט ולהעביר על גוף הגור.

בשום אופן לא אמפולות או חומרי הדברה בספריי של כלבים !  טיפול נגד תולעים ניתן לתת מגיל 4 שבועות ולאחר שבועיים לחזור על הטיפול

 בכל מקרה , חשוב להיוועץ ולהיות בהשגחה של רופא וטרינר .

קישור למקור

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*